Daug žadantis technologijų pasaulis: kodėl verta rinktis IT studijas?
2021 10 05 · 3 minutėsKasmet rudens sezonas simbolizuoja naujai prasidedančius mokslo metus būsimiems ir esamiems studentams.
Šiais metais aukštosios mokyklos ir kolegijos Lietuvoje siūlė rinktis iš 100 tiesiogiai su informacinių technologijų (IT) sektoriumi susijusių studijų programų. Palyginimui – šiemet socialinių mokslų krypties studijų yra 116, o menų – 130 programų.
Taigi kur slypi šio pasirinkimo priežastis ir kodėl verta rinktis IT studijas? Šiame blogo įraše atsakymus į minėtus klausimus ir savo įžvalgomis dalinasi mūsų kolega Giedrius Saulėnas – IT saugumo testuotojas ir buvęs Vilniaus universiteto IT programos studentas.
IT sritis siūlo platų darbo pozicijų spektrą
Nors IT profesija turi tiesiogines sąsajas su programavimu, šioje srityje galima pasinerti į visiškai skirtingas profesines veiklas. Taip pat kelias į IT karjerą neturi remtis vien tik matematika.
Giedrius pirmiausia neigia mitą, kad IT sektorius įdomus ir tinkamas tik matematikams: „IT srityje svarbiausias dalykas yra degančios akys, motyvacija, o visų techninių dalykų galima išmokti. Būtent tokiu požiūriu remiantis aš žiūrėjau į savo IT studijas. Kaip ir nemaža dalis mano grupiokų, aš nemėgau matematikos, todėl pirmame kurse, kai buvo nemažai matematinių dalykų, užsidegimo studijuoti buvo mažiau. Taip, tai praeinantis dalykas, o žingeidumas ir siekis pritaikyti įgytas žinias praktikoje, eksperimentuojant po paskaitų, padėjo augti kaip profesionalui.“
IT sektoriuje labai svarbūs ne tik tikslieji mokslai, bet ir kūrybiniai, humanitariniai gebėjimai: elementarus raštingumas, gebėjimas aiškiai dėstyti savo mintis lietuvių kalba ir geros užsienio kalbų žinios.
Taip pat IT sektorius siūlo įvairias sritis, kuriose galima pritaikyti skirtingo pobūdžio gebėjimus. Jeigu patinka matematika, logika, tikslumas, tada studijų pasirinkimas turėtų būti susijęs su programavimo kalbų mokymusi. Kitu atveju, jeigu labiau traukia komunikacija, bendravimas, organizavimas, valdymas, tada jums labai tiktų šiuolaikiškos projektų vadybos studijos. Galiausiai, jei patinka dailė ar piešimo technikos – pagalvokite apie dizaino studijas. Visos šios specialybės, labai skirtingos savo prigimtimi, yra sudėtinės IT sektoriaus dalys.
Taigi šioje profesinėje srityje gali puikiai jaustis ir intravertai, ir ekstravertai.
Praktika padės nustatyti profesinius poreikius ir galimybes
Pirmiausia, studijos gali supažindinti su skirtingomis IT sritimis, o profesinė praktika leidžia pamatyti, kaip kiekviena iš sričių atrodo „gyvai“. Tuomet, kai supranti, kas iš tikrųjų patinka, tampa daug lengviau.
Prisimindamas savo profesinę kelionę kolega Giedrius teigia, kad savo „profilį“ jam atrasti ir išsigryninti padėjo praktika ir darbas įmonėje: „Patekau į „BA IT Challenge“ – profesinės praktikos programą, o jai pasibaigus buvau pakviestas prisijungti prie įmonės kaip testuotojas. Tuo pačiu mano tuometinė vadovė mūsų, visų naujai iškeptų darbuotojų, paklausė, ką domintų saugumo testavimo sritis – taip prasidėjo mano kaip etiško įsilaužėlio karjera.“
Giedrius prisimena, kad tik bandydamas skirtingas sritis, atrado kibernetinį saugumą ir suprato, kad nori gilintis į tai ne tik likusių studijų metu, bet ir darbe. „Supratus kas man iš tikrųjų įdomu, pradėjau labiau domėtis įvairiomis su kibernetiniu saugumu susijusiomis paskaitomis, pavyzdžiui, kompiuterių tinklai, rinktiniai informacijos saugos skyriai, tinklų saugumas. Parodžius susidomėjimą, dėstytojai mielai patardavo ir pamokydavo, papasakodavo bendrai apie kibernetinio saugumo situaciją Lietuvoje, taip pat ir pasaulyje. Praktikos įmonėje metu man taip pat buvo suteikta galimybė sukti į šią sritį ir po truputį man buvo patikimi vis rimtesni darbai.“
Tokia dinamika IT sektoriuje yra įprasta – darbinė patirtis pagal specialybę pradedama įgyti nuo antro ar trečio kurso, nes beveik visos didžiosios IT bendrovės, tuo tarpu ir mes, turi savo studentų praktikos programas, kurių metu per kelis mėnesius suteikia praktinių žinių, leidžia prisidėti prie realių projektų įgyvendinimo.
Darbas IT yra ne vien skaičiai ir ekranai, tai – unikalus komandinio darbo pavyzdys
Kartais darbas IT sulyginamas su profesija, pasižyminčia ryškiu individualumu ir netgi vienatvės pojūčiu. Tačiau ką mes pastebime, tai, jog IT sektoriuje dirbantys žmonės išgirdę klausimą, ar nenuobodu bendrauti tik su ekranu, tiesiog nusijuoka. Kodėl? Nes didžiąją laiko dalį jie dirba komandose, tariasi, konsultuojasi su kolegomis ir bendrai sprendžia sudėtingus uždavinius. Tokiam darbui reikalingos savybės, kurios padeda ne tik puikiai programuoti, bet ir bendrauti, suprasti, išgirsti kitus.
Didžiausia klaida galvoti, jog pasirinkus studijuoti informacines technologijas, darbas bus tik sėdėti ir žiūrėti į kompiuterį. Giedriaus patirtis studijų metais ir dirbant pas mus, BA, rodo, kad daug užduočių yra atliekamos komandoje. „Kadangi dirbu kaip „etiškas įsilaužėlis“, tenka prisiliesti prie daug skirtingų veiklų, dirbti su klientais iš skirtingų industrijų. Didelė dalis mano darbo dienos yra klientų sistemų įsilaužimo testavimas, taip pat saugumo vertinimas, be to dalyvauju įvairiuose skambučiuose su klientais, tiek siekiant pristatyti savo paslaugą, ar bandant išsiaiškinti darbo atlikimui svarbius techninius aspektus, tiek jau pristatant galutinį rezultatą. Taip pat tenka prisidėti ir prie vidinių įmonės kibernetinio saugumo veiklų, dirbant su didžiulę patirtį turinčiais kolegomis.“
O svarstantiems apie IT studijas, Giedrius primena, kad parodžius pakankamai susidomėjimo, o ypač atėjus su degančiomis akimis, visada galima sulaukti pagalbos ir papildomų patarimų. Tad apibendrinant pasakysime, jog dažnu atveju profesinė sėkmė priklauso nuo asmeninių pastangų.
Sėkmės visiems moksluose ir darbuose!
Naujausi įrašai
-
Kaip Microsoft Fabric padeda spręsti duomenų analitikos iššūkius
2024 10 25Sužinokite, kas yra Microsoft Fabric ir kaip galite išnaudoti šios platformos potencialą priimant strateginius verslo sprendimus.
Daugiau -
Viskas apie PLAIS: kas tai per sistema ir kuo ji naudinga finansų įstaigoms?
2024 09 09Sužinokite daugiau apie PLAIS sistemą, kokią vertę PLAIS kuria prie jos prisijungusioms finansų įstaigoms bei bendrai finansų sektoriui. Skaitykite daugiau!
Daugiau -
Baltic Amadeus pelnė AWS Advanced Tier Service partnerystę
2024 05 28Baltic Amadeus tapo Advanced Tier AWS paslaugų partneriu, teikiančiu debesijos sprendimus verslui Baltijos šalyse ir Šiaurės Europoje.
Daugiau